Search

Festiwal Nauki

festiwal nauki 235

„Sztuka nauczania jest tylko sztuką rozbudzania ciekawości
w młodych duszach po to, aby następnie je zaspokajać”
Anatol France

Festiwal Nauki  na stałe wpisał się w tradycje naszej szkoły. Pierwszy zorganizowaliśmy w maju 2004 roku.

Celem Festiwalu jest propagowanie nauk przyrodniczych zgodnie z priorytetem Strategii Lizbońskiej, poszerzanie w fascynujący sposób  wiedzy uczniów o otaczającym nas świecie, doskonalenie umiejętności myślenia naukowego uczniów, poprzez wykorzystanie wiedzy do identyfikowania i rozwiązywania problemów fizyko – chemicznych.

Festiwal ma formę wykładów i prezentacji z  bardzo dużą ilością eksperymentów dostosowanych do wieku i wiedzy uczniów. Wykłady prowadzone są przez m.in., zaprzyjaźnionego z naszą szkołą pana dr hab. Andrzeja Wysmołka, profesora Uniwersytetu Warszawskiego z  Wydziału Fizyki Doświadczalnej, studentów Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston” działającego na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, pracowników Wojskowego Instytutu Technicznego  Uzbrojenia z Zielonki.  Do tej pory gościliśmy: dr hab Radosława Przeniosło, prof Szymona Malinowskiego, dr hab. Zygmunta Szeflińskiego, dr hab. Krzysztofa Koronę, dr hab. Krzysztofa Karpierza. Dzięki naszym szanownym prelegentom uczniowie zapoznali się m.in. z następującymi tematami:

  • "Zjawiska elektryczne i magnetyczne wokół nas";
  • "Zjawiska fizyczne wokół nas";
  • "Kamery zdjęć szybkich";
  • "Góry lodowe i lodowce w dobie ocieplania klimatu";
  • "Czy za efakt cieplarniany rzeczywiście odpowiedzialni są ludzie?";
  • "Co fizyka wnosi do leczenia nowotworów";
  • "Fale elektromagnetyczne w najbliższym otoczeniu człowieka".

Prezentacje przygotowywane są również przez naszych uczniów klas trzecich i drugich.

Wszystkim  prelegentom bardzo dziękujemy za niezapomniane wspólne lekcje na sali widowiskowej . Uczniom, tym siedzącym i uczącym się, gratulujemy wzorowego zachowania i aktywnego udziału w zajęciach, zaś uczniom występującym na scenie możemy powiedzieć- byliście tak wspaniali , jak niezapomniany pan profesor Wysmołek.

Kolejny festiwal planujemy w maju 2017roku.

GALERIA

Opracowała Barbara Zasada