Search

Szkolne obchody Dnia Niepodległości

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyły się obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to ważne i piękne święto. Przypomina nam o tym, że wolność i niepodległość nie jest nam dana na zawsze, dlatego musimy o nią dbać i pielęgnować pamięć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, dlatego właśnie uczniowie Naszej szkoły co roku gorliwie przygotowują się do jego obchodów. Tegoroczne obchody były inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni, stan epidemiczny bardzo ograniczył nam pole działania, ale dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli ten dzień był, jak co roku, dniem podniosłym, wypełnionym wzruszającymi występami oraz prezentacją.

 

Młodsi uczniowie pod kierunkiem swoich Wychowawców zorganizowali koncert pieśni patriotycznych. Podczas kolejnych przerw w baseniku kolejno wybrzmiały pieśni: "Przybyli ułani pod okienko" w wykonaniu klas pierwszych, "Kadrówka" przygotowana przez klasy drugie, klasy trzecie zaśpiewały pieśń pt. ” Wojenko, wojenko”, zeróweczki wzruszyły nas swoim wykonaniem piosenki „Co to jest niepodległość”.

 

Za pośrednictwem platformy Classroom mogliśmy uczestniczyć w prezentacji, którą przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Aleksandry Czechowskiej. Przypomniana w niej została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. 

 

Jak co roku o godzinie 11.11 wszystkie klasy odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego" razem... Choć oddzielnie, każda klasa w swojej sali. Co roku pamiętamy i będziemy pamiętać, ponieważ:

 

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

                                                                                                                                                                                    Marszałek Józef Piłsudski

Emilia Malinowska

 10.11.2021 r.