Doradztwo zawodowe

Mapa karier

Mapa Karier to bezpłatna i interaktywna baza informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy dla młodych ludzi.

https://mapakarier.org

Mapę Karier można eksplorować na wiele sposobów. MIASTO ZAWODÓW jest przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, natomiast ŚCIEŻKI KARIERY dla młodzieży i dorosłych. Można zapoznać się z opisem ponad 800 zawodów.

Na stronie udostępniony jest innowacyjny FILTR PREFERENCJI, który pomaga młodym ludziom odnaleźć ścieżki kariery najlepiej dopasowane do ich oczekiwań.

Warto zainteresować się projektem #ZAWODOWYSTREAM, w ramach którego prowadzone są wywiady online z przedstawicielami różnych branż.

Na stronie tworzone są również dodatkowe zasoby dla różnych grup odbiorców w ramach:

Strefy Młodzieży,

Strefy Nauczyciela,

Strefy Rodzica.

Mapa Karier jest projektem rozwijanym przez zespół fundacji Katalyst Education - pozarządowej, niezależnej i niedziałającej dla zysku organizacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej, wejdź na stronę www.katalysteducation.org.

Drugim projektem rozwijanym przez fundację jest PI-STACJA, w ramach której publikowane są darmowe wideolekcje i interaktywne ćwiczenia realizujące program nauczania z przedmiotów szkolnych.

 

REKRUTACJA 2024

Najważniejsze informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych:

 

1) Rekrutacja do szkół warszawskich oraz do większości szkół z powiatu wołomińskiego przebiega przy wykorzystaniu jednego elektronicznego (internetowego) systemu, dostępnego pod adresem:

 

https://warszawa.edu.com.pl (od 30 kwietnia 2024 dostępna będzie do wglądu oferta szkół)

 

2) Nasi uczniowie będą musieli SAMODZIELNIE założyć konto w systemie – w terminie podanym w harmonogramie (od 15 maja 2024) i ułożyć listę preferowanych przez siebie klas, a także dostarczyć wydrukowany z systemu wniosek do szkoły pierwszego wyboru – do 29 maja. Wniosek jest generowany z systemu i zawiera wszystkie wybrane przez ucznia klasy.

Wniosek można również złożyć przez system elektroniczny (z konta dziecka), gdzie będzie podana instrukcja.

Można wskazać dowolną liczbę szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Wybrane odziały mogą być dowolnie przemieszane.

Jeżeli chodzi o wybór szkół z powiatu wołomińskiego – w zeszłym roku można było wybrać tylko trzy placówki i tak prawdopodobnie będzie w tym roku. Lista klas może być dowolnie przemieszana, bez względu na to, czy jest to oddział ze szkoły warszawskiej, czy z powiatu wołomińskiego.

Uczeń zostanie przypisany (dostanie się) tylko do jednego oddziału ze swojej listy, wymienionego najwyżej, jak to będzie możliwe, o ile starczyło mu punktów, w porównaniu z innymi kandydatami.

WYNIKI BĘDĄ OGŁOSZONE DOPIERO 19 LIPCA, warto odpowiednio zaplanować czas wakacyjny, żeby było możliwe dopełnienie wszystkich formalności związanych z rekrutacją.

3) Kandydaci, którzy we wniosku na liście preferencji wskażą oddziały wstępne, dwujęzyczne, międzynarodowe, przygotowania wojskowego, sportowe, mistrzostwa sportowego lub wymagające szczególnych indywidualnych predyspozycji (niezależnie od kolejności na liście), powinni przystąpić do sprawdzianów uzdolnień kierunkowych. Terminy podane są w harmonogramie rekrutacji.

Kandydaci do szkół prowadzących kształcenie w zawodach otrzymują ze szkoły skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

4) Źródłem bieżących informacji dot. rekrutacji do warszawskich szkół ponadpodstawowych jest strona Biura Edukacji Warszawy (jeżeli link będzie nieaktywny, proszę wyszukać adres poprzez wpisanie "Biuro Edukacji Warszawa")

 

http://www.edukacja.um.warszawa.pl

 

W dziale "REKRUTACJA - po szkole podstawowej" znajdują się potrzebne informacje, które są na bieżąco uzupełniane (należy szukać kafelka w niebieskim kolorze na dole strony). Szczególnie zachęcam do prześledzenia „Harmonogramu rekrutacji”, gdzie znajdują się wszystkie ważne terminy i kroki, które należy wykonać w przebiegu rekrutacji (m.in. uzupełnienie ocen i osiągnięć, dostarczenie kopii świadectw do szkoły pierwszego wyboru, termin dostarczenia oryginału świadectwa do klasy, do której dostał się uczeń). 

5) Na stronie Biura Edukacji jest dostępny interaktywny informator o warszawskich szkołach ponadpodstawowych „Wybierz szkołę dla siebie”. Można w nim np. przeczytać o zawodach dostępnych w warszawskich technikach i szkołach branżowych.

6) Zachęcam do zapoznania się z materiałami o rekrutacji na stronie Kuratorium (dział „Rodzice i uczniowie” – „Rekrutacja do szkół”).

W tym miejscu znajduje się również „Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty i inne podmioty działające na terenie szkoły - 2024”

7) Zachęcam do skorzystania z informatora, który zawiera szczegółowy opis 219 zawodów, podzielonych na 32 branże. Prezentuje możliwe "ścieżki" zdobycia danego zawodu. Adresatami publikacji są uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale także osoby dorosłe.

 

https://doradztwo.ore.edu.pl/informator-o-zawodach-szkolnictwa-branzowego/

 

Zachęcam do kontaktu poprzez dziennik elektroniczny

Dorota Cymer - psycholog oraz doradca zawodowy