Search

MIEJSKIE GIMNAZJUM W ERASMUS +

logo UE rgb 1logo FE 1              malta 

W roku 2015/16 Miejskie Gimnazjum w Zielonce złożyło wniosek aplikacyjny i pozyskało środki z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Grant obejmował działania w ramach interdyscyplinarnego projektu „Woda – źródłem życia”. Były to: rozszerzenie oferty edukacyjnej Miejskiego Gimnazjum o treści związane z tematem projektu prezentowane uczniom w języku angielskim na zajęciach z fizyki, chemii a także języka angielskiego oraz dodatkowe zajęcia z języka hiszpańskiego; zakup pomocy dydaktycznych, w tym sprzętu multimedialnego oraz mobilności kadry edukacyjnej.

                W ramach działań szkolnych uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w Festiwalu Nauki, uczestnicząc w wykładach pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego i przedstawiając własne prezentacje multimedialne przygotowane zarówno w języku polskim jak  i angielskim dotyczące głównego tematu projektu – wody. Zaangażowani uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela chemii i fizyki, a pod względem językowym nadzór sprawowały nauczycielki języka angielskiego.

                Integralną częścią projektu były wyjazdy szkoleniowe nauczycieli Gimnazjum. Miały one na celu podniesienie umiejętności komunikacyjnych z języka angielskiego (nauczyciele fizyki, chemii oraz nauczyciel bibliotekarz), z języka hiszpańskiego (nauczyciel języka angielskiego) oraz metodycznych (nauczyciele języka angielskiego).

                W maju 2016 roku Iwona Grabowska, Katarzyna Kozanecka – nauczycielki języka angielskiego oraz Remigiusz Mieszkalski – nauczyciel fizyki, wzięli udział w szkoleniach w Edynburgu. Dwutygodniowy kurs metodyczny „Effective communication skills and fluency plus teaching methodology. Anintroduction to Edinburgh and Scottish Arts” dla anglistów obejmował sesje z zakresu wykorzystania różnych nowoczesnych form nauczania języka angielskiego, zagadnienia o kulturze Wielkiej Brytanii, w szczególności Szkocji oraz wymianę doświadczeń z nauczycielami z innych krajów europejskich. Kurs nauczyciela fizyki miał na celu podniesienie jego kompetencji językowych i przygotowanie do nauczania fizyki z wykorzystaniem języka angielskiego.

              Podobny cel miał wrześniowy wyjazd szkoleniowy na Maltę do Malta Lingua International English Language School, w którym uczestniczyły nauczycielki Anna Gorzelany i Agnieszka Zasada. Dzięki niemu usprawniły swoje kompetencje językowe  na poziomie gramatyki oraz konwersacji. Kurs pozwolił również poznać kulturę innego kraju, a także wymienić doświadczenia z zakresu nauczania z innymi nauczycielami.        

W ostatnim z wyjazdów w ramach projektu, na przełomie września i października 2016 uczestniczyła Magdalena Kowalczyk – nauczycielka języka angielskiego. Był to kurs języka hiszpańskiego w  Maladze. Codzienne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli oraz  pobyt w kraju służył nie tylko rozwijaniu kompetencji językowych, lecz stworzył także możliwość bliższego poznania życia społeczno – politycznego Hiszpanii, jej kultury, historii i tradycji. Podczas pobytu pani Kowalczyk miała możliwość zwiedzania miast, regionów, najważniejszych zabytków, ciekawych miejsc oraz smakowania specjałów kulinarnych Andaluzji. Zdobytą wiedzę nauczycielka będzie wykorzystywać m.in. na zajęciach koła hiszpańskiego.

                Efektem kursów było nie tylko podniesienie kwalifikacji dydaktycznych nauczycieli, ale też pozyskanie wielu materiałów dydaktycznych do wykorzystania w klasie na zajęciach lekcyjnych. Wszyscy uczestnicy kursów podzielili się zdobytą wiedzą z innymi nauczycielami Miejskiego Gimnazjum, planując kolejne działania projektowe oraz pozyskiwanie nowych środków z funduszy europejskich.

Zapraszamy do galerii