Maj
„Prymas w Komańczy” w nowej obsadzie zagrany z okazji dziesięciolecia istnienia gimnazjum. Na scenie wystąpili: Szymon Żuk – Prymas, Magda Przysowa – siostra przełożona, Ola Jachacy – siostra towarzysząca Prymasowi. Szczególne wrażenie na publiczności wywarła „Jawa” z rep. R. Rynkowskiego, perfekcyjnie wykonana przez Kamilę Kulas oraz fragment „Oratorium Papieskiego” P. Rubika, śpiewany przez Magdę Przysowę, Olę Jachacy i Kamilę Kulas z akompaniamentem pianina, instrumentów dętych oraz perkusyjnych.
Listopad
„Kula Śniegowa” – premiera na XV Maratonie Teatralnym. Baśń nie tylko dla najmłodszych. Barwne widowisko – swobodna interpretacja baśni „Królewna Śnieżka”. „Niezwykła, pomysłowa, dowcipna, bogata w różnorodne formy ekspresji scenicznej. Na uwagę zasługuje wspaniała gra aktorska młodych artystów i ich niewątpliwy talent”. – Katarzyna Bandulet SAT Zielonka. Profesjonalnie zagrana rola Złej Królowej – Kamila Kulas oraz rozbawiające do łez Krasnale. Całość spektaklu doskonale podkreślała muzyka skomponowana przez Franka Penconka, wykorzystująca pianino oraz efekty dźwiękowe wykonywane na instrumentach multiperkusyjnych.
Przedstawienie to było debiutem dla wielu młodych artystów „Groteski”: Magdalena Ebert, Klaudia Moczarska, Kasia Pawłowska, Hubert Demianowski, Kaja Kuc, Ania Dobosz, Kasia Łyżwińska, Mateusz Zych, Iza Jaksa, Mateusz Lasecki oraz kompozytor Franek Penconek.
Spektakl zachwycił nie tylko zielonkowską publiczność, ale został doceniony na XV Mazowieckim Maratonie Teatralnym zdobywając nagrodę Jury.
Zdobył pierwsze miejsce na X Teatraliach – CHROBRY pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Luty
„Fryderyk Chopin wczoraj i dziś”. Kostiumowe przedstawienie o życiu F. Chopina. Barwne kostiumy, salonik, nastrojowa muzyka Chopina, uroczy Frycek (Bartek Jachacy uczeń II kl. SP), to elementy, które wprowadziły widza w epokę Chopina. Spektakl wystawiany wielokrotnie, również na scenie w MDK w Wołominie.
To dla „Groteski” kolejny wyzwanie – zaproszenie na „Gwiazdozbiór 2011” - przegląd teatralny. Przedstawienie „F. Chopin wczoraj i dziś” otworzył „Wołomińskie Święto Teatru” i wprowadził w wyjątkowy nastrój zebraną licznie publiczność.
Październik
Widowisko pt. „Ławka” autorstwa Tomka Nasiłowskiego, adresowane zarówno do młodych, jak i dorosłych widzów. Blokowisko, papierosy, narkotyki i alkohol a wśród nich młody, zagubiony bohater. Świetna gra młodych artystów. W rolach głównych Szymon Wardaszko i Ola Jachacy. Znakomita muzyka (Grzegorz Surdyn – pianino), niezwykły taniec wywołujący ogromne emocje (Ola Maliszewska – choreografia).
To wszystko sprawiło, że „Ławka” na XV Mazowieckim Maratonie Teatralnym otrzymała nagrodę za wyjątkowy scenariusz.
Kwiecień
Widowisko „Tylko guziki nieugięte” – zagrane „W cieniu czarnej wstęgi” (kwiecień 1940 – las katyński, kwiecień 2010 – ziemia smoleńska). W wyjątkowy sposób została uczczona przez młodzież z „Groteski” 70 Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Niezwykła sceneria lasku brzozowego oraz opis wstrząsającej zbrodni zrobił ogromne wrażenie na licznej publiczności. Poezja Herberta, wspomnienie współczesnej elity, która zginęła tragicznie 70 lat później, to wzruszający akcent.
„(…) i cisza jest na wysokościach
I dymi mgłą smoleński las!”
Czerwiec
Współczesna interpretacja znanej baśni. Przedstawienie „Kopciuszek powraca” to hit „Groteski”, który przyciągnął ogromną publiczność nie tylko z Zielonki. Wspaniała obsada, znakomita gra, świetna muzyka, perfekcyjny taniec to wszystko stworzyło niepowtarzalne widowisko. „Kopciuszek powraca” – został doceniony przez wybitnych znawców teatru na XIII Maratonu Teatralnego w Zielonce. Jury doceniło znakomitą grę zespołową, rozmach i lekkość przekazu. Teatr „Groteska” zdobył główną nagrodę przeglądu. Otrzymał statuetkę dla „Najlepszego przedstawienia XIII Maratonu Teatralnego.
Listopad
„Groteska” gościnnie na XVI Festiwalu Teatralnym w Kochanowskim. Najmłodsza grupa teatralna na festiwalu (poza konkursem). Spektakl „Kopciuszek powraca” na scenie L.O. im. J. Kochanowskiego w Warszawie. Ogromna publiczność, surowi jurorzy - aktorzy scen warszawskich bardzo ciepło przyjęli spektakl gimnazjalistów z Zielonki. „Przedstawienie było dopięte na ostatni guzik, wielkim plusem tej sztuki był ruch sceniczny. To pierwszy spektakl, w którym zmiana dekoracji nie powodowała dłużyzn. Odpowiednio dobrane kostiumy dopełniały dopracowany spektakl”. - Recenzja z przedstawienia. Subiektywnik z 4 XI 2010r.
Kwiecień
Spektakl pt. „Żeby Polska była Polską” to kolejne przedstawienie, w którym „Groteska” uczciła pamięć pomordowanych w Katyniu.
Wszystkie spektakle „Pamięć o Katyniu” były prezentowane na uroczystościach w intencji zamordowanych w Katyniu, Charkowie oraz innych miejscach kaźni.
Czerwiec
Kolejny debiut „Groteski” - „Śpiąca królewna”. Spektakl odniósł duży sukces. Niewątpliwie jego atutem była muzyka, świetna gra aktorska i barwna scenografia. - „Gra światła, baśniowe stroje, ciekawa sceneria powodują, że już od pierwszych chwil cała publiczność zamiera i pozostaje w milczeniu aż do końca sztuki. Nagradzają aktorów szczerą owacją, a kolejny debiut „Groteski” znów kończy się sukcesem!” - Wieści Podwarszawskie nr 27/2009.
„Grali już przed kolegami, mieszkańcami Zielonki, wysokimi rangą dostojnikami, a nawet wypełnioną Salą Kongresową, jednak przed tak wymagającą i szczerą publicznością jak dzieci przedszkolne przyszło im zaprezentować się po raz pierwszy… - Wieści Podwarszawskie nr 27/2009.
Październik
„Spieszmy się kochać ludzi…” - spektakl przygotowany na jubileusz zielonkowskiej parafii, transmitowany przez TV „Trwam” i Radio Maryja. Wzruszające widowisko przyniosło sukces - „ Groteska” otrzymała mnóstwo gratulacji m. in. z Kanady. „To pokaz prawdziwie godny profesjonalnych wykonawców. Byliśmy urzeczeni Waszym występem. Pragniemy Wam złożyć serdeczne gratulacje i podziękowania za prawdziwą ucztę duchową…” - Jan Kulach – Calgary, Kanada.
Grudzień
„Żeby serca nie wychudły” - przedstawienie ukazujące ludzi bezdomnych na ulicy podczas Świąt Bożego Narodzenia.
„A na ulicy boleść
Wiatr kołysankę nuci smutną
Ktoś nie jadł nic od wczoraj
Ktoś nie ma domu by tam wrócić.”
Marzec
Spektakl pt. „Skazałem Jezusa” – odnosił się do refleksji Wielkiego Tygodnia. „Teksty Ewangelii wg Św. Mateusza przeplatają się z wątkami i teraźniejszością, co pozwala bardzo wymownie zobrazować w jak prosty sposób każdego dnia, każdy z nas może stać się Judaszem. Zrealizowane prostymi środkami, dzięki grze cienia, przedstawienie wspaniale oddaje przekaz… Zmusza do chwili refleksji.
Groteska po raz kolejny udowodniła, że jest dobrym uczniowskim teatrem i wizytówką, z której gimnazjum może być dumne” - Zielonka 24.pl
Kwiecień
„Nie przeminiesz cały…” to spektakl poświęcony pamięci Jana Pawła II. „A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa”. Przedstawienie to nie tylko wspomnienie dnia śmierci, ale i podróż przez życie i działalność Misjonarza Pokoju. „Zdjęcia i muzyka przenoszą widza w czasie i przestrzeni od Wadowic aż na Pl. Św. Piotra. Przedstawienie wyreżyserowane przez p. J. Łaz to doskonały sposób na wspomnienie najważniejszych chwil pontyfikatu”. - Zielonka 24.pl
68 rocznica zbrodni katyńskiej
Spektakl pt. „Bała plama”.
„Biała plama umownie biała
Szeroka wyrwa z bieli polskich czaszek, czaszek
przestrzelonych kulami w tył głowy.”
Listopad
„Jedyna miłość”. Przedstawienie ukazuje problem wyboru, przed którym wielu młodych ludzi stanęło w czasie wojny. To pamięć o Tych, których już nie ma…
„I gdziekolwiek są, dobrze im jest,
Bo są z nami, choć w innej postaci”
W tym przedstawieniu zadebiutowały wschodzące gwiazdy: Ola Jachacy, Kamila Kulas, Tomek Nasiłowski, Czarek Michalak i Patrycja Grabowska.
Kwiecień
Spektakl poświęcony pamięci zbrodni w Katyniu .
„Tej nocy zagłodzono prawdę
W katyńskim lesie
Bo nawet wiatr, co był świadkiem
Po świecie jej nie rozniesie”
Maj
28 maja to rocznica śmierci patrona gimnazjum i pięciolecie istnienia szkoły. „Groteska” wystawia spektakl „Prymas w Komańczy”. W role Prymasa wcielił się Mariusz Ochociński, siostrę przełożoną zagrała Teresa Pereira, Paulina Achremczyk wystąpiła w roli siostry towarzyszącej Prymasowi. Wzruszający spektakl został doceniony przez ogromną publiczność. „Wrażenie na gościach zrobiła gra aktorska uczniów, którzy zaprezentowali swój kunszt. Spektakl „Prymas w Komańczy” przedstawia czasy internowania Kardynała w klasztorze sióstr Nazaretanek w Komańczy. Pozom gry aktorskiej był wysoki, dodatkowo efektowna gra świateł oraz dźwięku sprawiły, że publiczność była zachwycona, czego wyrazem były oklaski na stojąco. - „Fakty” nr 11 z 8 VI 2007r. Warto wspomnieć, że przedstawienie obejrzał obecny na uroczystości ks. prałat Jankowski. „Prałat Jankowski także był pod dużym wrażeniem talentu uczniów. - W życiu czegoś takiego nie widziałem. Cała Polska powinna zobaczyć jak młodzież potrafi mówić o historii Polski.” - Wieści Podwarszawskie nr 23 z 10 VI 2007r.
Czerwiec 2007r.
„Zrób kabaret, po prostu zrób…”
Grupa Teatralna zaprezentowała swój kunszt aktorski. Kto nie pamięta Mariolki (Mariusz Ochociński), czy pięknie pokazanego na scenie śpiewu i tańca - „Kawał Dobrego GOSPLA”.
Grudzień 2007r.
Spektakl „I narodziła się … Miłość”. Przedstawienie bożonarodzeniowe osadzone w realiach domu dziecka. Na deskach Teatru Groteska gościnnie wystąpili bardzo młodzi artyści - dzieci w wieku przedszkolnym. Najmłodsi aktorzy wcielili się w rolę wychowanków domu dziecka.
Czym jest samotność w wieczór wigilijny? To temat przedstawienia pt. „I narodziła się miłość”. „Reżyser, p. Justyna Łaz, w rolach wychowanków domu dziecka obsadziła dzieci w wieku przedszkolnym i nie zawiodła się na młodych aktorach. Wszyscy na scenie wypadli wspaniale” - Zielonka 24.pl
Artyści z Groteski nie tylko potrafią wzruszyć wiedza, ale i rozbawić. W spektaklu „ Miłość i jej oblicza” – (marzec 2006r.) wystąpiła plejada gwiazd, gwiazd wyjątkowych- „Co zrobić jak zapomni się tekstu na scenie - po prostu wystarczy improwizować. Udało się to wówczas młodemu debiutantowi ”Mańkowi” (Mariusz Ochociński – obecnie aktor,ukończył PWST – Wrocław), który z pomocą Justyny Jałosińskiej wprowadził widza w świetny nastrój. Tu zadebiutowali: Magda Michalska, Michał Puchalski, Maciek Brzeziński, Jagoda Rosiak, Kamil Lubowicki - tak wspomina – „Zagrałem rolę Papkina w składance teatralnej, było to coś niezwykle miłego. Zawsze byłem widzem, a tym razem widownia patrzyła na mnie. Moją rolą było ich rozbawić, ale jednak miałem tremę”. Udało się, Kamil rozbawił widownię do łez.
Kwiecień 2006r.
Katyń pamiętamy… Spektakl pt. „Golgota Wschodu”. Groteska uczciła pamięć pomordowanych w Katyniu – „Żołnierzom naszym jeńcom wojennym, zamordowanym w Katyniu, Katyniach, Krzyże wzniesiemy…”
29 maja 2006r. ok. 1800 uczniów podziwiało artystów z Teatru Groteska w Sali Kongresowej na Ogólnopolskim Zlocie Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Młody, nowy zespół zasłużył również na najwyższą nagrodę – owacje na stojąco. Artyści: Patrycja Marton, Konrad Walahnia, Ula Kleszko, Radek Starczynowski, Mariusz Ochociński, Magda Majewska, Marlena Kowalczyk, Michał Frączkiewicz, Patrycja Rozwadowska, Hubert Majewski i Martyna Baczyńska zostali docenieni za ogromny wkład pracy - nagrodę odebrali z rąk ówczesnego premiera K. Marcinkiewicza w Sali Kolumnowej Rady Ministrów.
Październik 2006r.
Kabaret dla naszych nauczycieli: barwny pełen dobrej muzyki, tańca i dialogów.
„Nie pytam Panią o lata
I Pana nie pytam też…
Za młodzi na sen
Za starzy na grzech
Usiądźmy przy stole, by u nas w szkole
Źle nie działo się”
Listopad 2006r.
„Pamiętam ten dzień”
Wzruszający spektakl przedstawiający historię drogi do niepodległości. Tu warto wspomnieć Patrycję Sawicką, która wcieliła się w rolę matki poległego żołnierza. W scenerii jesiennej słychać glosy modlącego się ludu. „Wróć nam o Boże! Ojczyznę kochaną w troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną”.
Kolejne wyzwania teatralne Groteski. „Spektakl „Godzina W” okazał się sukcesem i dobrze wróży na przyszłość. Ale każdy sukces jest poprzedzony ciężką pracą” - dziennikarz A. Jarząbek. „Wyjdę stąd z ogromną satysfakcją” - mówił po spektaklu, łamiącym ze wzruszenia głosem, były powstaniec – Tadeusz Lutomorski. „Przedstawienie bardzo precyzyjne, jestem zachwycony ogromem włożonej pracy i pełen podziwu dla tych młodych ludzi” – obecny na widowni aktor Waldemar Obłoza.
W Teatrze Groteska ciągłe zmiany, absolwenci najczęściej wyruszają w dalszą drogę, czasem i artystyczną, pojawiają się nowi, wyłonieni z castingów. W pocie czoła pracują, rozwijają swoje zdolności aktorskie, wzbogacają swój warsztat, podpatrują starszych kolegów z grupy. Każdy aktor z „Groteski” zapada głęboko w pamięci wiernej publiczności. Kolejne nowe talenty: Patrycja Sawicka zadebiutowała w „Godzinie W” jako dziewczyna w deszczówce. Teresa Perejra- sanitariuszka, Łukasz Karwize – nieletni powstaniec, Agnieszka Czuba –talent recytatorski.
Spektakle poświęcone pamięci Jana Pawła II
Były niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla grających, ale i publiczności, która ukradkiem ocierała łzy.
Listopad 2004r. „Dla słowiańskiego oto papieża” (uroczystość odsłonięcia pomnika).
Październik 2005 r. „Non omnis moriar” spektakl wystawiony był pięć razy. 20 listopada 2005r. został zagrany dla Adriana (chorego chłopca - podopiecznego z „Fundacji Mam Marzenie”). Aktorzy pomogli spełnić marzenie chłopca (Adrian mógł odwiedzić Grób Jana Pawła II w Rzymie.)
28 maja – uroczystość przyjęcia sztandaru. To nie lada wyzwanie dla grupy teatralnej. Praca w pocie czoła przynosi sukces! Owacje na stojąco. Spektakl „ Czas to miłość”, w którym Stefan Wyszyński wzywa do krucjaty miłości. Artyści: Ewelina Myszka, Dorota Kulawiec, Ania Śliwa, Basia Giec, Aneta i Piotr Karwize, Samuel Perejra, Piotr Gralec, wymowna dekoracja, poezja ks. Twardowskiego, zapiski więzienne S. Wyszyńskiego wprowadziły publiczność w zadumę i wzruszenie. Spektakl „ Czas to miłość” został zaprezentowany nie tylko zielonkowskiej publiczności, ale również widowni na wielkiej scenie.
Wrzesień - „Otwieramy na oścież naszej szkoły wrota”. Pierwszy występ na deskach sali widowiskowej (jeszcze bez kurtyny, odpowiedniego nagłośnienia, oświetlenia). Spektakl był okazją do zaprezentowania zdolności uczniów. Tu warto wspomnieć Anię Śliwę, która wcieliła się w szatana kuszącego niesfornych uczniów.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec